Марш на честь Нестора Махна у Львові: Вшанування історичної постаті чи провокація?
Постать Нестора Махна є доволі суперечливою, а його погляди викликають дискусії: хтось їх засуджує, а хтось – навпаки, підтримує та схвалює… Його вважають анархістом, революціонером. Але звернемося до історичних фактів…
Нестор Махно був командиром 150-тисячної селянської армії. До складу армії входили донські та кубанські козаки, німецькі селяни – колоністи, галицький полк і навіть єврейська рота. Соціальною основою цього руху стали українські селяни. Українські і російські поміщики гнобили селян, котрі важко працювали і хотіли господарювати на своїй землі, а не заради збагачення поміщиків. Саме тому, представники Махновського руху допомагали більшовикам боротися проти армії російської імперії Денікіна і Врангеля. Але радянська влада, забравши землю у поміщиків, по суті, спонукала селян до тієї ж «панщини», почавши передавати земельні ділянки у радгоспи і комуни. Не стерпівши такого становища, селяни почали боротьбу проти більшовиків.
Влада країни Рад не на жарт злякалася можливого селянського бунту і тому погодилася на певні поступки: замість «продразверстки» було введено поміркований продподаток, селяни отримали дозвіл продавати надлишки продукції на ринку, їм передали певну частину земель поміщиків, тощо. Але радянська влада, зробивши один крок вперед, завжди робила два кроки назад. Селяни повною мірою відчули це через 10 років – в час жахливого Голодомору, який був геноцидом, спрямованим на знищення української нації. Так радянська влада помстилася українським селянам за їхню непокірність, а селяни довгий час терпіли колгоспне кріпацтво. Селянську армію Махна розгромили, а її лідер помер на чужині…
Проте, перейдемо від історії до сучасних українських реалій..
6 листопада у Львові на вул. Залізничній виникли сутички між представниками ліворадикальної організації «Автономного опору» і активістами «Правого сектору». Напередодні суд заборонив проведення маршу на честь Нестора Махна, до участі в якому закликали львів’ян представники «Автономного опору».
Як повідомляють у поліції, «у результаті сутичок поранених не має», на місце події прибуло десять патрульних екіпажів і після сутичок протистояння припинилося. Сторони конфлікту у його виникненні звинуватили одна одну. З обох сторін були застосовані димові шашки та пітарди…
Кому ж може бути вигідно виникнення конфлікту?
По – перше, можна по різному оцінювати ці події, по – різному до них ставитись, брати, або не брати у них участь…. Це – особистий свідомий вибір і рішення кожного.
На мою думку, очевидним є факт, що проведення таких акцій, незалежно від того, хто їх проводить, чи то «Правий сектор», чи то «Автономний опір» можуть, і успішно будуть використані російською пропагандою в інформаційній війні проти України, яка не припиняється ні на мить. Адже подібна ситуація є картинкою для російських пропагандистських ЗМІ і, нібито, «підтвердженням» тези про страшних «правосєків», які орудують у серці Заходу України, а офіційний Київ не здатний нічого із цим вдіяти…
По – друге, конфлікт міг бути інспірований проросійськими організаціями для дестабілізації суспільно – політичної ситуації на мирній території України.
Так, суспільно-політична ситуація в Україні зараз не є простою, електронне декларування, яке показало лише частину статків можновладців, справедливо викликає обурення активної частини громадянського суспільства, але не піддаваймось на відверті провокації та протистояння на догоду зовнішньому ворогові України.